close
تبلیغات در اینترنت
نمایش عروسکی
loading...

۩ درگاه مرکزی ۩

نمایش عروسکی

چند مکتب نمایشی رایج (1)

abid بازدید : 187 پنجشنبه 17 مرداد 1392 : 20:0 نظرات ()
آشنایی با چند مکتب نمایشی

" رئاليسم (
Realism)"


موضوع « رئاليسم» آسيب‌شناسي اجتماعي است. مسائل اصلي جامعه شامل موضوعات سياسي، فرهنگي و اقتصادي همراه با مشكلات و تنگناهاي خاص‌شان همواره مورد توجه رئاليست‌ها واقع شده است.

پيشينه‌هاي مكتب رئاليسم:
در اواخر قرن 18 و اوايل قرن 19 ميلادي انقلابي در «روش‌ها» بوجود مي‌آيد و«متدولوگ‌ها» اهميت مي‌يابند. «روش‌شناسان» دراين دوره بر يافته خاصي رسيدند و آن «عينيت‌گرايي» بود. در آن زمان عينيت‌گرايي مشاهده و ثبت دقيق مسائل اجتماعي تلقي مي‌شد و ادبيات و هنر نيز ازاين دوره تاثير پذيرفت. رئاليست‌ها معتقد بودند كه ادبيات داراي هدف و «كارويژه‌» اي خاص است. هدفهاي اقتصادي، سياسي و اجتماعي و در اثر اين معنا هنرمندان به روشنفكران تبديل شدند.
موضوع رئاليسم چيست؟ همانطور كه اشاره شد درونمايه مطرح رئاليسم مسايل اقتصادي سياسي و فرهنگي جامعه است و اين گونه آثار نمايشي به مشكلات تنگناها مي‌پردازد و درواقع موضوع رئاليسم «‌پاتولوژي» (آسيب‌شناسي) اجتماعي است. دومين شاخصه رئاليسم مساله «‌عصريت» است‏، يعني همين زمان، همين مكان، همين اشخاص وهمين موضوعات مورد بررسي قرار مي‌گيرند و داستان نمايشي براساس اين عناصر شكل مي‌گيرد. سومين مساله در مكتب نمايشي رئاليسم، نمايش تناقضات و چالش‌ اجتماعي است.

عناصر سازگاني رئاليسم :
نمايشنامه‌هاي رئاليسم معمولا ساختاري ارسطويي دارند‏، منتها «خوش ساخت» شده اند. همانند آثار چخوف، برناردشاو، ايبسن، هافتمان و گوركي. رئاليسم عنصر ساختاري با «ابژكتيويسم» (عينيت گرايي) همراه ‌است و اين امراساس رئاليسم به شمار مي‌رود و دراين آثار تماشاگر بايد باور كند آنچه مي‌بيند دروغ و خلاف واقع نيست و حداكثر اينكه، اين واقعيت خيالي شده است و همچنين رويدادهاي نمايشهاي رئاليستي بايد در حوزه احتمال‏، امكان وقوع داشته باشند

هنرمندان رئاليست مي كوشند تا زندگي را آن چنان كه در واقع هست نمايش دهند. ساختمان نمايشنامه هاي رئاليستي بر قوانين طبيعت و جامعه استوار است و پدبده هاي رواني انسان را در پرتو موقعيت محيطي و ويژگي هاي فردي مي جويد. هنرمند رئاليست اجتماع را چون موجودي زنده و پويا مي نگرد و انسان را نيز نه از جنبه ي زيست شناسانه بل انسان تاريخي و اجتماعي مي داند و به جستجوي آن چيزهايي است كه زير لايه هاي زندگي پنهان هستند. از هنريك ايبسن به عنوان پيشرو و نمايشنامه نويسان رئاليست نام مي برند. از ديگر نمايشنامه نويسان مي توان به ماكسيم گوركي،آنتوان چخوف،تنسي ويليامز، و آرتور ميلر اشاره كرد...ادامه دارد ...

همه چی در مورد: نمایش عروسکی(2)

m2a2.ir بازدید : 159 جمعه 04 مرداد 1392 : 9:53 نظرات ()
تاريخچه نمايش عروسكي در ايران

 در ايران به مانند ساير نقاط جهان با نمايش عروسكي احساس بيگانگي نخواهند كرد . چرا كه مردم ايران با اين هنر آشنايي كامل دارند . با نگاهي گذار به نقاط مختلف ايران ، رابطه مردم با هنر نمايش عروسكي بخوبي ديده مي شود . در ايران و اكثر مراسم و جشن ها بنوعي از عروسك استفاده مي شود . هر چند كه ورود فرهنگ هاي مختلف تاثيرات عمده اي بر مراسم و آئين هاي ايرانيان گذاشته است با اين وجود در بسياري از نقاط اين سرزمين مراسم و آيين هايي هر چند به صورت پراكنده با عروسك اجرا مي شود كه در نوع خود بي نظير و ديدني است .ادامه مطلب...

همه چی در مورد: نمایش عروسکی(1)

m2a2.ir بازدید : 160 چهارشنبه 02 مرداد 1392 : 9:40 نظرات ()
تاريخچه نمايش عروسكي
 هنر عروسك گرداني هنري است كه مي توان گفت از هزاران سال پيش معمول بوده است . لكن كسي نمي داند در كجا و در چه زماني عروسكها بوجود آمده اند . اما آنچه به تحقيق معلوم شده است در جوامع اوليه عروسكها براي مقاصد مذهبي استفاده مي گرديد.

" شامانيسم " علم تحقيق درباره انسانهايي كه قدرت مافوق انساني دارند و به همان فردي كه داراي اين علم است ، شمن يا شامان گفته مي شود .

شامانيسم يكي از عوامل پيدايش نمايش عروسكي است . شمن يا شامان و يا رهبر قبيله از غار صداي وحشتناك در مي آورده و ماسك مي زده ، آنگاه به تدريج ماسكها متحرك شده و عروسك بوجود آمده است . كاهنها داخل بتها مي رفتند و با سر و صدا و حركت بست سعي در زنده نشان دادن بت داشتند .
رهبران مذهبي در آن دوره ها ماسكها و اشكال متحركي را بعنوان سمبل خدايان خود بكار مي بردند و از نوعي صفات مرموز آن ها مردم را به حال ترس و وحشت نگاه مي داشتند تا قدرت و نفوذ را براي خود به دست بياورند و طبعا اسرار ابهام آميز عروسكها را با مهارتي تمام حفظ مي كردند .
     
 

 اما در مورد اينكه نمايش عروسكي مربوط به چين و مصر مي باشد آنچه مسلم است در دو كشور هند و چين نمايش عروسكي ( البته به غير از بونراكوي ژاپن ) را تجربه نموده اند .

ادامه مطلب.....اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نظرسنجی
  مهم ترین ملاک انتخاب دختران برجسته از نظر شما:

  خدمات درگاه مرکزی

  خدمات متنوع درگاه مرکزی در زیرپورتال های این سامانه  http://adva.m2a2.ir

  برند ملی با طبقه بندی بین المللی عصردانایی و آگاهی


  http://shegeftisaz.m2a2.ir

  مرکز آموزش مجازی شگفتی ساز؛ آموزش در منزل


  http://farafarhang.m2a2.ir

  پایگاه خبری و ارائه تحلیل ها و اخبار فرهنگی اجتماعی


  http://arastoos.m2a2.ir

  سامانه رسمی شاگردان استاد محمد امین آراسته


  http://samblog.m2a2.ir

  مرکز کسب و کار آنلاین و رونق بخشی و کارآفرینی


  http://login.m2a2.ir

  میزکار مجازی و اتوماسیون اداری عصردانایی و اگاهی


  کدهای اختصاصی
  Instagram

  آموزش سریع و رایگان

  وبلاگ-کد لوگو و بنر
  logo-samandehi