close
تبلیغات در اینترنت
علم روز و بیان مضرّات شراب
loading...

۩ درگاه مرکزی ۩

علم روز و بیان مضرّات شراب  در باره شراب و قمار و مشروبات الکلی و زیان بخش بودن آنها اختلافی بین دانشمندان و اطباء ندارد و هزاران دلیل قانع کننده برای اثبات مطلب در اختیار ما است که پزشکان متخصص از چهار گوشه جهان برای شرکت در کنگره جهانی مبارزه با الکل و الکلیسم در واشنگتن اجتماع کردند و بار دیگر زنگها را به صدا در آوردند که : «الکل دشمن شماره یک مغز است» و دکتر ملوین کنزلی در جلسه این کنگره چنین گفت : « مصرف کم الکل می تواند ضایعات بسیاری را سبب شود وقتی انسان از نوشیدن مقدار…

علم روز و بیان مضرّات شراب

m2a2.ir بازدید : 131 شنبه 15 مهر 1391 : 12:21 نظرات ()

علم روز و بیان مضرّات شراب

 در باره شراب و قمار و مشروبات الکلی و زیان بخش بودن آنها اختلافی بین دانشمندان و اطباء ندارد و هزاران دلیل قانع کننده برای اثبات مطلب در اختیار ما است که پزشکان متخصص از چهار گوشه جهان برای شرکت در کنگره جهانی مبارزه با الکل و الکلیسم در واشنگتن اجتماع کردند و بار دیگر زنگها را به صدا در آوردند که :

«الکل دشمن شماره یک مغز است»

و دکتر ملوین کنزلی در جلسه این کنگره چنین گفت : « مصرف کم الکل می تواند ضایعات بسیاری را سبب شود وقتی انسان از نوشیدن مقدار کمی الکل احساس لذت و شادمانی می کند نمی داند به نابودی سلولهای مغزی خود کمک کرده است و عقیده دارد مصرف زیاد الکل چنان تغیراتی را در خون و رگها سبب می شود که سلولهای مغزی دچار کمبود اکسیژن می شوند و از بین می برئد یا آنقدر به انها صدمه می زند که شحص را دچار اختلالات مغزی می کند . ورود الکل به خون گاه به شدت از جریان یافتن خون در بدن جلوگیری می کند و پاره ای از مواقع به لخته شدن خون منتهی می گردد.

1- درد مخصوص در معده تولید می کند.

2- امحاء را متورم یا به عکس جمع می کند.

3- امراض شرایین و آسم تولید می کند

4- دهلیزهای  قلب را منبسط و حلق را بطوری متورم می نامید که طعم و مزه غذا احساس نمی گردد ورم مذکور به شرایه های حنجره اثر کرده و باعث گرفتگی صدا می شود

5- امراض کلیوی و کبدی و امراض جلدی .

6- امراض عصبی ، لرزش دست ، لکنت زبان ، فلج ، سستی کمر ، بیخوابی ، دیدن خوابهای محشتناک ، بی ارادگی ، بی غیرتی ، بی میلی به غذا ، فراموشی ، بی طاقتی ، کم خونی ، ضعف استخوان ، دیوانگی و...

7- خوردن شراب ، زمینه ابتلای به سرطان زبان ، لوزه و حنجره فراهم می اورد که قدرت تکلم و خوردن و آشامیدن را از شارب خمر می گیرد.دکتر ژاکت طی تحقیقاتش روی بیمارانی که سرطان معده داشته اند گفته است : از هر 8 بیمار مبتلا به سرطان معده 6 نفر معتاد به الکل بوده اند.

8- دکتر ملویت کنیسی در تحقیقات خود گفته است : در هر بار خوردن شراب ، ده  هزار تا صد هزار سلول مغزی ظرف سه تا بیست دقیقه می میرند و این در حالی که سلولهای مغزی هرگز ترمیم نمی شوند.

9- فشار خون را بالا می برد

10- ضربان قلب را زیاد می کند و باعث مشکل تنفس می شود.

11- موجب بروز گاستریت که سبب خونریزی شدید معده می گردد.

12- باعث بوجود آمدن سیروز یا تشمع کبدی که خطر مرگ را به همراه دارد ، می گردد.بررسی اجمالی برخی از زیانهای الکلیسم ص11

 13- غالباً صورت شخص الکلی ، متورم و قوه شنوائی و بینائی اش کمتر از حد طبیعی است .

14- در بعضی از موارد شرابخواران به علت ورم حادّ ریه یا خونریزی مغزی و پدیده های آن تلف می شوند.

15- الکل تأثیر زیادی روی فعالیتهای جنسی دارد و توان جنسی را ضعیف می کند در نتیجه بیضه ها کوچک می شود و پستانهای مرد بزرگ می شود . الکل دگر گونی هایی در نطفه به وجود می آورد که در نتیجه باعث تولد کودکان ناقص الخلقه می شود.

16- عمر معتادان به الکل ، نسبت به دیگران 5/2 تا 30 درصد کمتر است.

17- شراب اثرات سوء زیادی در نسل به جای می گذارد ،کودکی که از پدر و مادر الکلی به دنیا می آید کبدش متورم و رنجور و کلیه اش کم خون می شود و تعادل سلسله اعصابش محفوظ نیست و ممکن است فلج و مصروع باشد و زمینه ابتلای به سرطان و سل دارد . به طور کلی چنین کودکی ، معیوب است .پژوهشی در اعجاز قران کریم ج2ـ دکتر محمد علی رضایی اصفهانی                                                                                                 

جدیدترین یافته ها در مورد مضرات الکل بر سیستم بدن به گزارش خبر نگاری مهر ، رئیس هجدهمین کنگره جامعه متخصصان داخلی از آخرین یافته های پژوهشی در زمینه مضرات الکل بر سیستم گوارش ، کبد،  مغز و اعصاب و ... طی روزهای برپایی این کنگره (25تا 28اردیبهشت 86 ) در مرکز همایشهای رازی تهران خبر داد و افزود : الکل روی سیستم عصبی فرد اثر گذاشته و در مدتی پس از مصرف ، تغییراتی در رفتار و شخصیت فرد باقی می گزارد.

دکتر ایرج خسرونیا با بیان اینکه نابودی بافت مغز از دیگر عوارض سوء استفاده از الکل است ، گفت : کبد فیلتری است که موجب تصفیه خون از مواد زاید بدن می شود همچنین بسیاری از داروها و مواد سمی که در داخل غذا هاست در داخل کبد تصفیه شده و سپس وارد روده شده و دفع می شود.

وی مهمترین عوارض الکل را بیماری « سیروز » عنوان کرد و کفت : از آنجا که بدن برای جذب الکل نیاز به پروتئین دارد ، پروتئین مورد نیاز خود را از کبد و سایر بافتهای بدن دریافت می کند که این امر باعث آسیب رساندن به این عنصر می شود.

وی با تأکید بر اینکه مصرف الکل باعث تغییرات شخصیتی عمیق در افراد شده و از نظر روانی ، تغییراتی شگرف در آنان ایجاد می کند ، اظهار داشت : اشخاصی که در سنین فعالیت اجتماعی قرار دارند ، با استفاده از الکل از گردونه  فعالیتهای اجتماعی خارج شده به افرادی لاابالی تبدیل می شوند

حکایت (1)

جمعی از طایفه قریش در مسجد نشسته بودند که امام پنجم حضرت امام محمد باقر (ع) وارد شد یکی ازآن میان اشاره به حضرت کرد و به دیگران گفت:  این مرد پیشوای مردم عراق است گفتند یک نفر برود و از او مسأله ای بپرسد.

 جوانی برخاست و خود را به امام باقر رسانید و پرسید : در میان گناهان کبیره چه گناهی بزرگترین گناهان است ؟ امام فرمود : شراب خواری ، ؟ آن جوان برگشت و به دوستان خود اطلاع داد.

که آقا فرمود : شراب انسان را به زنا و دزدی و آدم کشی و شرک به خدا می کشاند و گناهان مترتب بر شراب هستند که از تمام گناهان بزرگتراست.

 فروع کافی ج6- وسائل الشیعه ج17

حکایت (2)

پیامبر (ص) فرمودند : یکی از پادشاهان بنی اسرائیل مردی را ناگزیر کرد که به انتخاب و اختیار خویش باید یکی از این اعمال را انجام دهد و گرنه او را خواهد کشت شراب خواری ، قتل و زنا .

آن مرد شراب خواری را برگزید و چون مست شد هم زنا کرد و هم باعث قتل شد.الغدیر ج6ص257

شراب در احادیث

1-   پیامبراسلام(ص) فرمودند: ملعون است آن کسی که بنشیند بر سر سفره ای که دیگران بر سر آن سفره مشروب می خورد .

 

2-   به خدا سوگند کسی که نماز خود را سبک بشمارد و کسی که شراب بنوشد از شفاعت من بهره مند نخواهد شد.

3-   امام صادق (ع) می فرماید : هرکسی که جرعه ای شراب بنوشد ، خداوند و ملائکه و انبیاء و مومنان او را لعنت می کنند زیرا مستی شراب روح ایمان را از کالبد می برد و به جایش روح پست و کثیف و لعنت شده قرار می دهد.وسائل الشیعه ج17 ص 238

4-   پیامبر اسلام (ص) در رابطه با شراب 10 نفر را لعنت کرده است : 1- غرس کننده درخت به نیت تهیه شراب.2- نگهبان آن 3- فشار دهنده انگور 4- ساقی 5- خورنده 6- حمل کننده 7- تحویل گیرنده 8- خریدار 9- فروشنده 10- دریافت کننده. وسایل الشیعه باب تجارت- فروع کافی ج6ص429

 

5-   پیامبر اسلام می فرمایند : اگر شراب خوار بیمار شد به عیادتش نروید و اگر مرد به تشییع جنازه اش حاضر نگردید و اگر به چیزی گواهی داد تصدیقش نکنید و چون به خواستگاری آمد قبول نکنید و اگر امانتی طلبید درستکارش ندانید ، از او دختر نگیرید و با او ننشینید.وسائل الشیعه ج17ص248

 

6-   پیامبر اسلام (ص) می فرمایند : خداوند در قیامت به شراب خوار زهر مار و عقرب به او می آشامد زهری چنان خطرناک که قبل از آشامیدن ، تمام گوشتهای صورت او در ظرف خواهد ریخت و اگر شرابخوار بی توبه بمیرد ، در ازای هر جرعه ، خداوند چرک و خون دوزخ به او می آشامد.

 

7-امام صادق (ع) می فرمایند :« خداوند بر همه گناهان و کارهای زشت و پلید قفلی گذارده که کلید آن خوردن شراب است.»وسایل الشیعه ج17ص251

 

8- امام صادق (ع) از قول رسول خدا(ص) فرموده است : « هر مست کننده ای

حرام است . کسی پرسید : حتی یک جرعه؟ فرمود : آری حتی یک جرعه از آن حرام است.وسائل الشیعه ج17ص259

 

9- امام صادق (ع) فرمود : خداوند شراب را چه کم و چه زیاد حرام کرده است همچنانکه مردار و خون و گوشت خوک... را حرام فرمود.وسایل ج17ص259

 

علت حرمت شراب

مفضل از امام صادق پرسید :

چرا خداوند شراب را حرام کرده است؟ حضرت فرمودند : ... چون شراب معتاد به آن را به ارتعاش مبتلا می سازد ، روشنی و بینش را از او می گیرد ، شرف و غیرت و جوانمردی اش زائل می کند و او را به گناهکاری و به کشتن بی گناهان و ارتکاب زنا دلیر می سازد .... بر میگسار ، جز بدی و پلیدی چیزی افزوده نمی شود.وسائل ج17ص244

 

مردی که به خدا ایمان نداشت از امام (ع) پرسید: « چرا خداوند شراب را حرام کرده است ؟ فرمود : چون سرچشمه و ریشه همه پلیدیها و فتنه ها و فسادهاست .

ساعتی بر میخوارگان می گذرد که زمام عقل را از دست می دهند ، خدا را نمی شناسند. ..پیرو شیطان می گردند و هر چه شیطان به او فرمان دهد اطاعت می کنند.»وسایل ج17ص253

و حضرت امیر المؤمنین (ع) می فرمایند :

« وترک شرب الخمر تحصینا للعقل » و ترک نوشیدن شراب برای سلامت عقل است.

 

راههای جلوگیری و پرهیز از شرابخواری

1-     استوار ساختن پایه های ایمانی و تقویت اراده.

شراب خوار باید بپذیرد که خوردن شراب ، کار خلاف دین و آیین و فضیلت و مردانگی است و پی آمدهای هولناکی دارد ، پس بر آن شود که با تصمیمی استوار از آن بپرهیزند و برای پیروزی از خداوندیاری بخواهد و از او درخواست کند که نیروی به استحکام فولاد بدو عطا کند و با خدای خویش در خلوت به مناجات بنشیند که او را یاری کند.

2-      یاد آوری زیانهای جسمی ، روانی و اقتصادی

3-     پرهیز از معاشرت با افراد آلوده به شراب و همنشینی با افراد آبرومند و سالم و شایسته .

4-      دستگیری عاملین فروش شراب توسط نیروی انتظامی  و تحویل آنان به مراجع قانونی.

 

رفع یک شبهه

حدیثی است که امام باقر (ع) می فرمایند :

«کسی که شراب بنوشد (مست شود) تا چهل روز نمازش پذیرفته نیست و...»

این حدیث مستمسکی شده است برای کسانی که شراب می خورند و نماز نمی خوانند و علت نماز نخواندن خود را همین حدیث ذکر می کنند .

از حدود 200 دانش آموز دبیرستانی همین قضیه سوال شد و اکثراً معتقد بودند که نه تنها نباید نماز بخوانند بلکه تمام بدن آنها تا چهل روز نجس است و باید وارد مسجد نشوند و نباید با او سر یک سفره نشست و لباسهای او هم نجس است و روزه گرفتن او هم فایده ای ندارد لذا روزه نمی گیرد.

در حالی که حدیث شریف ادامه دارد که می فرماید : « اگر در این فاصله (بعداز شرب خمر ) نماز نخواند ـ بدین بهانه که چون نمازم قبول نیست ، پس نمی خوانم ـ برای نماز نخواندن دو چندان عذاب خواهد یافت.»

و در حدیث دیگری می فرمایند:  « نماز شخص شراب خوار تا چهل روز در آسمان معلق خواهد بود اگر توبه کرد پذیرفته خواهد شد  ولی اگر توبه نکرد نمازش قبول نخواهد شد .»

و باید بدانیم که منظور ازعدم قبولی نماز ، ترک نماز نیست بلکه از ثواب و کمال نمازشراب خوار کاسته می شود .

 

ثواب ترک شراب خواری

«عن النبی (ص) فی وصیته لعلی (ع) فقال یا علی من ترک الخمر لغیر الله ، سقاه اله من الرحیق المختوم فقال علی (ع) لغیر الله ؟ فقال نعم والله صیانه لنفسه فیشکره الله علی ذلک.»

پیامبر اسلام(ص) به حضرت علی (ع) سفارش فرمودند که : کسی که برای غیر خدا از آشامیدن شراب خود را حفظ کند از نوشیدنیهای بهشتی به او بیاشامد .

حضرت با شگفتی پرسید : ولو برای غیر خدا؟

فرمود:  بله به خدا سوگند اگر برای نگه داشت جسم و جان خویش نیز باشد خدا او را سپاس گوید .وسایل الشیعه ج17ص243

نتیجه گیری

برطبق نصّ صریح آیات قران مجید و روایات ائمه معصومین (ع) یکی از محرمات الهی و ازجمله گناهان کبیره ، نوشیدن شراب می باشد.

دین اسلام بی جهت چیزی را نه حلال میشمارد و نه حرام  و شاید به نظر ما شراب نوشیدنی خوبی باشد، در حالی که پیشوایان ما مضر بودن آن را به صراحت بیان نموده اند و علم روز هم مضرات بیشماری برای شراب بر شمرده است و چه بسا هنوز هم مضرّات زیادی دارد که علم روز به آن نرسیده و در آینده کشف خواهد کرد.

وظیفه ما مبلغان دینی است که به طور جدّ و با همت هر چه بیشتر ، اثرات سوء این پدیده شوم را برای خانواده ها  و مخصوصا جوانان بیان نماییم و نگذاریم جوانان عزیزمان جلو چشمانمان پرپر شوند و از عزت و کرامت و منزلت اجتماعی سقوط کنند .

امیدواریم با هوشیاری و با بالا رفتن سطح اعتقادات و بینش مردم ، از این گناه کبیره دست بردارند و برای همیشه سفره شراب از بشریت برچیده شود انشاء الله.

کتب مورد استفاده

 قرآن مجید

نهج البلاغه

تفسیر نمونه ج2وج5.....................................آیت الله مکارم

تفسیر المیزان..............................................علامه طباطبایی

وسایل الشیعه..............................................شیخ حر عاملی

فروع کافی .................................................مرحوم کلینی

الغدیر........................................................علامه امینی

پژوهشی در اعجاز علمی قران ج2.............دکتر محمد علی رضایی

بررسی اجمالی برخی از زیانهای الکلیسم.........موسسه در راه حق

فروغ ابدیت................................................آیت الله جعفر سبحانی

سایت اینترنتی شیعه

سایت مهر نیوز

به نقل از وبلاگ دانشجوی کارشناسی ارشد رشته تفسیر وعلوم قرآن حسن رشیدآبادی

http://fahraj.persianblog.ir

ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نظرسنجی
  مهم ترین ملاک انتخاب دختران برجسته از نظر شما:

  خدمات درگاه مرکزی

  خدمات متنوع درگاه مرکزی در زیرپورتال های این سامانه  http://adva.m2a2.ir

  برند ملی با طبقه بندی بین المللی عصردانایی و آگاهی


  http://shegeftisaz.m2a2.ir

  مرکز آموزش مجازی شگفتی ساز؛ آموزش در منزل


  http://farafarhang.m2a2.ir

  پایگاه خبری و ارائه تحلیل ها و اخبار فرهنگی اجتماعی


  http://arastoos.m2a2.ir

  سامانه رسمی شاگردان استاد محمد امین آراسته


  http://samblog.m2a2.ir

  مرکز کسب و کار آنلاین و رونق بخشی و کارآفرینی


  http://login.m2a2.ir

  میزکار مجازی و اتوماسیون اداری عصردانایی و اگاهی


  کدهای اختصاصی
  Instagram

  آموزش سریع و رایگان

  وبلاگ-کد لوگو و بنر
  logo-samandehi